Jak dbać o nasze produkty?
Tkaniny bambusowe produkowane są z wyłącznie naturalnych surowców. Są przewiewne, miękkie i przyjemne w dotyku. Skóra dzieci i niemowlat pod nimi oddycha, nie powodują uczuleń oraz podrażnień i są, po prostu zdrowsze. Naturalne tkaniny są przyjazne dla środowiska i naszej skóry, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji ponieważ są też delikatniejsze, łatwiej się gniotą oraz mogą być mniej odporne na ścieranie się.
CHARAKTERYSTYKA TKANINY BAMBUSOWEJ:
- posiada właściwości antystatyczne, nie gromadzi kurzu ani roztoczy, a zatem wykonana z niej pościel jest wskazana dla osób chorych na astmę.
- wykazuje działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne, około 70% mikroorganizmów jest w naturalny sposób eliminowanych z powierzchni tkaniny, co uniemożliwia powstawanie jakiegokolwiek nieprzyjemnego zapachu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ręczników, które nawet pozostawione wilgotne przez dłuższy czas, nie staną się naturalnym środowiskiem rozwoju bakterii czy grzybów.
- dzięki specyficznemu tylko dla włókna bambusowego przekrojowi charakteryzującemu się wieloma „mikroporami”, tkanina bambusowa chłonie wodę do 60% lepiej niż ich odpowiedniki z bawełny, dlatego też wycieranie ręcznikiem bambusowym jest o wiele skuteczniejsze i szybsze.
- ma działanie termoregulujące, które sprawia, że latem pościel jest lekko chłodna (produkty bambusowe utrzymują temperaturę niższą o 2-3ºC w stosunku do otoczenia), a zimą cieplejsza.
- jest w 100% hipoalergiczna i wskazana dla alergików oraz osób posiadających wrażliwą skórę ze względu na właściwości kojące.
- podczas uprawy bambusa nie stosuje się żadnych pestycydów, gdyż dzięki obecności naturalnej substancji antygrzybiczej i antybakteryjnej (Bamboo Kun) bambus nie jest atakowany przez szkodniki i patogeny. Tkanina bambusowa jest w pełni biodegradowalna i ulega naturalnemu rozkładowi. Wszystko to sprawia, że bambus jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku włókien naturalnych.
- podczas uprawy bambus pochłania więcej dwutlenku węgla oraz produkuje 35% więcej tlenu niż inne drzewa. Jest zasobem odnawialnym, rośnie bardzo szybko, może być ścinany raz na 3 lata, po czym odrasta, bez konieczności ponownego sadzenia. W odróżnieniu od bawełny, która wymaga odpowiedniego stałego nawadniania, uprawy bambusowe nie wymagają dodatkowej melioracji poza wodą dostępną w sposób naturalny. Uprawa bambusa jest przy tym niezwykle wydajna – zbiory z akra są 10 razy większe niż zbiory bawełny.
- tkaniny bambusowe, których używamy posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100. To gwarancja bezpieczeństwa podczas stosowania produktu już od pierwszych dni życia maluszków.
JAK DBAĆ O PRODUKTY BAMBUSOWE?
Jakość i bezpieczeństwo naszych produktów, to dla nas priorytet, dlatego zależy nam na tym, aby nasze akcesoria dla maluszków na długo zachowały piękne kolory, miękkość tkanin oraz wysoką jakość wypełnień silikonowych. Dlatego poniżej podajemy wskazówki i prosimy o przestrzeganie zasad, które pozwolą cieszyć się z dobrodziejstw jakie dają tkaniny bambusowe na dłużej :
- prać w pralce w temperaturze 30ºC - 40ºC (program delikatny)
- nie gotować (charakter tkaniny zapewnia, że uprana już w temperaturze 40ºC będzie świeża i higieniczna)
- nie wybielać
- nie suszyć w suszarce bębnowej
- prasować przy maksymalnej temperaturze 150ºC z dużą ilością pary
- nie zaleca się stosowania zmiękczaczy ani płynów do płukania, gdyż mogą one zatykać mikropory tkaniny i ograniczać chłonność wilgoci. (Poza tym jakiekolwiek środki zmiękczające są zupełnie niepotrzebne, gdyż tkanina bambusowa i tak jest bardzo miękka)
- prać z delikatnymi rzeczami (najlepiej z tego samego materiału). Wszelkie produkty takie jak ubranka niemowlęce z twardszych materiałów, z rzepami, metalowymi dodatkami, twardymi guzikami - mogą spowodować, że delikatna tkanina bambusowa może się bardziej mechacić
- aby produkty z wszytym wypełnieniem silikonowym na długo zachowały pierwotną formę, polecamy nadać odpowiedni kształt kiedy są jeszcze wilgotne. Ważne jest również to, aby w trakcie prasowania nie dociskać stopki żelazka mocno do powierzchni kołdry, gdyż może to spowodować zbicie się i usztywnienie wypełnienia. Duża ilość pary wystarczy, aby tkanina po praniu była miękka, a wypełnienie lekkie i puszyste.
- tkanina bambusowa może w czasie pierwszego prania (zwłaszcza w twardej wodzie) "pracować" - wówczas mogą powstać drobne zmechacenia i kuleczki, które nie będą powstawały przy kolejnych praniach. Należy wówczas użyć golarki do ubrań tak jak w przypadku naturalnych tkanin takich jak wełna czy kaszmir.
- nie używać piorących orzechów ani ekologicznych proszków z zawartością sody oczyszczonej, gdyż te produkty pomimo swych walorów ekologicznych bardzo niszczą tkaniny naturalne
JAK DBAĆ O PRODUKTY MERINO
Należy pamiętać, że wełna merynosów samoistnie się oczyszcza z bakterii oraz zanieczyszczeń i nie wymaga tak częstego prania jak w przypadku innych produktów. Nie trzeba ich również prać przed pierwszym użyciem. Zgodnie z metką zalecamy sezonowe pranie produktów z wełną merino chemicznie. Podczas opieki nad dziećmi i niemowlętami może dojść konieczności wyprania produktu. W tych wyjątkowych sytuacjach jest możliwe pranie wełny merino według poniższych zasad:
1. Do prania odzieży wykonanej z merino wybierz program prania: wełna. Jeżeli nie masz takiego programu, wybierz program do tkanin delikatnych bez mocnego wirowania.
2. Do prania należy użyć neutralnego, łagodnego środka piorącego. Środka przeznaczonego do wełny i tkanin delikatnych.
3. Nie stosuj środków zmiękczających. Poprzez zbyt duże zmiękczenie włókien wełny, odzież może się rozciągnąć.
4. Przy praniu wełny merynosa NIGDY nie używaj wybielaczy.
5. Niewskazane jest także zbyt długie namaczanie ubrań zrobionych z włóczek merino.
6. Gdy pranie się skończy. Nie zostawiaj wilgotnych ubrań w skład których wchodzi merino na długi czas w pralce.
7. Po wypraniu nie rozwieszaj ubrania zrobionego z wełny, produkt rozłóż na płaskiej powierzchni, oczywiście ubranie powinno być dobrze wyciśnięte.
8. Ubranie z wełny merino nie powinno być suszone bezpośrednio na słońcu, a także na kaloryferze.
9. Po ułożeniu ubrania do wysuszenia, delikatnie nadaj odpowiedni kształt, rozmiar oraz wyprostuj.
Po wypraniu na delikatny odpowiedni program wełna się nie skurczy, ale jej włókna mogą troszeczkę zmienić ułożenie (nie będzie taka rozczesana - to już bardziej kwestia estetyczna) - dlatego też zalecamy pranie chemiczne. Po wypraniu z kontaktem z wodą nie możemy przyjąć ewentualnej reklamacji.
JAK DBAĆ O PRZEWIJAKI?
Nasze utwardzane przewijaki są wykonane z gąbki pokrytej atestowaną folią. I choć ich konstrukcja jest bardzo solidna i stabilna, to należy pamiętać, że produkt jest narażany na nacisk i tarcie przy każdej zmianie pieluszki, każdego dnia. By przewijak służył nam jak najdłużej należy stosować się do poniższych zasad:
- użytkować jeden przewijak tylko do określonej wagi 11kg i do maksymalnie 1 roku życia dziecka - przy większej wadze siła nacisku będzie za duża i po pewnym czasie w newralgicznych miejscach przewijak może popękać.
- rodzic nie powinien opierać się na konstrukcji przewijaka ani kłaść na nim ciężkich przedmiotów
- przewijak należy przemywać wilgotną szmatką bez absolutnie żadnych detergentów. Nie używać oliwek, chusteczek nawilżanych, detergentów oraz innych środków myjących, gdyż przyczyniają się do uszkadzania warstwy wierzchniej produktu. Należy używać tylko wody do przemywania wraz z delikatną ściereczką, gdyż każdy produkt z właściwościami myjącymi może powodować wycieranie się wzoru w miejscu tarcia. Detergenty na bazie alkoholu powodują twardnienie ceraty, odkształcenia i pęknięcia.
- nie należy trzymać przewijaka w bardzo wilgotnych pomieszczeniach. Jeśli znajduje się w łazience, należy dbać o to by nie miał kontaktu bezpośrednio z wodą.
- Okres gwarancyjny przewijaka wynosi 12 miesięcy.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń, należy zaprzestać użytkowania. Reklamacje rozległych pęknięć świadczących o kontynuowaniu użytkowania wadliwego przewijaka oraz wynikające z niestosowania się do powyższych wytycznych nie będą respektowane.